Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmierzch tradycyjnego podziału branżowego

19 maja 2015 | Ekonomia
Konferencja odbyła się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni
autor zdjęcia: Wojciech Krasowski
źródło: Rzeczpospolita
Konferencja odbyła się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni

BIZNES | Różne sektory gospodarki przenikają się na tyle mocno, że zdaniem ekspertów mówienie o nich nie jest już zasadne, a wiele firm trudno obecnie zakwalifikować do jednej branży.

ARTUR OSIECKI

– Można podać wiele przykładów firm, które korzystając z nowych technologii, weszły na tradycyjne rynki utożsamiane z jedną branżą i de facto przeprowadziły na nich technologiczną rewolucję – mówi prof. Piotr Płoszajski ze Szkoły Głównej Handlowej.

Jak wskazuje, jedną z nich jest serwis Airbnb, dzięki któremu można wynająć pokoje, mieszkania i domy na całym świecie. – Firma zarabia w sektorze nieruchomości, ale nie jest firmą nieruchomościową. Jej działanie przypomina to, co robi Microsoft czy Google, jest oparte na oprogramowaniu. Mało tego, firma nie ma ani jednego pokoju hotelowego, a przez pięć ostatnich lat stała się piątą największą firmą „hotelarską" – wskazuje prof. Płoszajski.

Inny przykład przez niego podawany to słuchawki firmy Braga. Można przez nie słuchać muzyki, ale jednocześnie mierzą one ciśnienie. –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10144

Wydanie: 10144

Spis treści
Zamów abonament