Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Choroba nie wyklucza nadgodzin

19 maja 2015 | Dobra Firma | Magdalena Januszewska

ROZLICZENIA | Nawet jeśli podwładny był nieobecny przez część miesiąca, mogą powstać godziny nadliczbowe. Obowiązujący go wtedy wymiar czasu pracy jest bowiem odpowiednio niższy.

- Czy muszę zapłacić za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi, który w tym samym miesiącu chorował, przez co przepracował mniej godzin niż osoby, które były obecne w pracy przez cały miesiąc? – pyta pracodawca.

Tak. Co do zasady zgodnie z art. 129 § 1 kodeksu pracy czas pracy nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Nie ma więc wątpliwości, że przepracowanie np. dziewięciu godzin w danym dniu powoduje powstanie nadgodziny wynikającej z przekroczenia dobowego.

Tygodniowy limit

Inaczej oblicza się natomiast nadgodziny z przekroczenia średniotygodniowego. Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym ustala się zgodnie z art. 130 § 1 k.p., tj....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10144

Wydanie: 10144

Spis treści
Zamów abonament