Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Działka rolna korzysta ze zwolnienia

19 maja 2015 | Administracja | Małgorzata Breda
Małgorzata Breda
źródło: materiały prasowe
Małgorzata Breda

Sprzedaż niezabudowanego gruntu, który w momencie zbycia nie był objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego ani decyzją o warunkach zabudowy, jest zwolniona z VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach rozstrzygnął w interpretacji z 23 kwietnia (IBPP1/4512-37/15/AW), w jaki sposób gmina powinna rozliczyć handel nieruchomościami.

Z pytaniem zwróciła się gmina, która w lipcu 2010 r. sprzedała w drodze przetargu niezabudowaną działkę o powierzchni 0,13 ha, oznaczoną jako grunty rolne. Działka nie była objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego ani nie wydano na nią decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

W lipcu 2010 r. podpisano akt notarialny. Na okoliczność sprzedaży gmina wystawiła fakturę VAT, a do ceny nabycia nieruchomości doliczyła podatek 22 proc. VAT.

Już po zakupie działki, w listopadzie 2010 r., właściciele otrzymali decyzję o warunkach zabudowy. Na działce stoi obecnie dom, w którym mieszka nabywca.

W grudniu 2014 r. właściciel działki zwrócił się jednak z wnioskiem do urzędu gminy o zwrot jego zdaniem bezpodstawnie naliczonego i pobranego podatku.

Gmina zapytała, czy w opisanej sytuacji sprzedaż nieruchomości jest zwolniona z VAT, czy też stanowi sprzedaż opodatkowaną. Jej zdaniem w stanie prawnym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10144

Wydanie: 10144

Spis treści
Zamów abonament