Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od letników tylko opłata ryczałtowa

19 maja 2015 | Administracja | Rafał Langda

Odpady | To rada gminy decyduje, czy zorganizowanym przez siebie systemem odbierania odpadów obejmie nieruchomości z domkami letniskowymi. Jeżeli tak się stanie, za wywóz tych śmieci musi uchwalić ryczałtową stawkę opłaty.

Gminy mają obowiązek zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli zamieszkałych nieruchomości. Rada gminy może również w drodze uchwały postanowić o odbieraniu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują ludzie, ale powstają tam odpady.

Właściciele nieruchomości są zobowiązani ponosić na rzecz gminy opłatę za gospodarowanie odpadami. W przypadku nieruchomości zamieszkałych opłata za odpady stanowi iloczyn stawki opłaty za gospodarowanie odpadami ustalonej w uchwale przez radę gminy oraz:

- liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość lub

- ilości zużytej wody z danej nieruchomości albo

- powierzchni lokalu mieszkalnego.

W przypadku nieruchomości, na których nie ma mieszkańców, ale powstają odpady komunalne, opłata za wywóz śmieci stanowi iloczyn zadeklarowanej liczby pojemników z odpadami powstającymi na danej nieruchomości oraz stawki opłaty za pojemniki określonej pojemności ustalonej przez gminy w uchwale.

Domki wypoczynkowe

W przypadku nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe, lub innych przeznaczonych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, wykorzystywanych tylko przez część roku, rada gminy uchwala ryczałtową stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Należność ta określana jest za rok od domku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10144

Wydanie: 10144

Spis treści
Zamów abonament