Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miliardowe koszty prezentów od kandydatów

19 maja 2015 | Ekonomia
Problem pierwszej pracy
źródło: Rzeczpospolita
Problem pierwszej pracy
Powolny wzrost
źródło: Rzeczpospolita
Powolny wzrost
Wyższe aktywa to wyższe wpływy do budżetu
źródło: Rzeczpospolita
Wyższe aktywa to wyższe wpływy do budżetu
Zagranica dominuje
źródło: Rzeczpospolita
Zagranica dominuje

Polityka i gospodarka | Andrzej Duda, jak to kandydat opozycji, ma gest. Chce wcześniej posłać Polaków na emeryturę, a gdy tam trafią, zwolnić ich z podatku. Chce też uwolnić frankowiczów od ciężaru długu. Pieniędzy na to chce szukać w kasach banków i hipermarketów. Prezydent Komorowski wprawdzie oszczędniej szafuje obietnicami, ale i tak kosztowałyby one miliardy.

Bronisław Komorowski

1. Gwarancje pracy za 2,7 mld zł

Państwo ma płacić firmie za zatrudnienie młodego pracownika – to propozycja Bronisława Komorowskiego w ramach programu „Pierwsza praca". Ma kosztować 2,6–2,7 mld zł rocznie.

Chodzi o młode osoby do 30 lat, które mają problemy z odnalezieniem się na rynku pracy po ukończeniu studiów czy szkoły. Program ma objąć ok. 100 tys. osób, na jedną wypadnie więc ok. 2,2 tys. zł miesięcznie brutto.

Jak wynika z danych GUS, w ostatnim kwartale ubiegłego roku bez pracy pozostawało ok. 134 tys. absolwentów

różnego rodzaju szkół, czyli 27 proc. wszystkich. Ale bezrobotnych wśród młodych jest znacznie więcej, w wieku do 25 lat – ponad 300 tys. To jeden z najpoważniejszych problemów na rynku pracy. Bo w tej kategorii wiekowej bezrobocie sięga 22 proc. Dla porównania, wśród osób w wieku 25–34 lata to 9 proc., 35–44 lata – 6,2 proc., a w wieku 45 lat i więcej – 5,8 proc. (wyniki Badań Aktywności Ekonomicznej Ludności, a nie bezrobocia rejestrowanego).

– Pracodawcy często nie zatrudniają młodych osób po szkołach, bo zakładają, że trzeba ich doszkolić, a ich produktywność w początkowym okresie nie zrównoważy ponoszonych kosztów zatrudnienia. Dlatego pomysł dopłat do pensji młodych pracowników jest zasadny,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10144

Wydanie: 10144

Spis treści
Zamów abonament