Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Merkel uległa Ameryce

19 maja 2015 | Świat | Piotr Jendroszczyk
Angela Merkel ma powody do zmartwień
źródło: PAP/EPA
Angela Merkel ma powody do zmartwień

Współpraca niemieckiego wywiadu z amerykańską agencją NSA zagraża stabilności koalicji rządowej.

Rząd federalny powinien wykazać się odwagą cywilną – takie słowa skierował właśnie wicekanclerz Sigmar Gabriel (SPD) pod adresem kanclerz Angeli Merkel (CDU). Sekretarz SPD Jasmin Fahimi poszła jeszcze dalej, ostrzegając panią kanclerz w wywiadzie prasowym, że „nie powinna okazywać podległości wobec USA". Tak mocne słowa świadczą o narastającym kryzysie w łonie koalicji rządowej. Przy tym mało kto liczy się z rozpadem rządu Angeli Merkel. Na razie.

W dobrej wierze

Rzecz dotyczy szpiegowania przez NSA, amerykański wywiad elektroniczny, niemieckich firm, europejskich polityków i instytucji. Wszystko przy czynnej pomocy niemieckiego wywiadu BND, którego działalność nadzorują szef urzędu kanclerskiego i pośrednio sama pani kanclerz. Angela Merkel nie zaprzecza, że wywiady współpracowały ze sobą. Zapewnia też, że jej współpracownicy z urzędu kanclerskiego działali zawsze w dobrej wierze. Jednak nie tego oczekuje od niej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10144

Wydanie: 10144

Spis treści
Zamów abonament