Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za łamanie zasad wyborczych grożą surowe kary

19 maja 2015 | Administracja

Odpowiedzialność | To, co jest dopuszczalne przy prowadzeniu kampanii wyborczej, a co nie jest, określają przepisy. Ten, kto je zlekceważy, naraża się na sankcje karne.

Arkadiusz Jaraszek

Od ponad dwóch miesięcy jesteśmy świadkami często ostrej rywalizacji politycznej o urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zakończy się ona 24 maja 2015 r. Tego dnia odbędzie się druga tura wyborów, w której wezmą udział Andrzej Duda oraz Bronisław Komorowski.

Nie w każdym miejscu

Ostatnie dni kampanii pokazały, że kandydaci na prezydenta chcą przede wszystkim przekonać do siebie tych wyborców, którzy w I turze oddali głosy na innych kandydatów. Podejmując takie działania, powinni jednak pamiętać, że nie w każdym miejscu może być prowadzona kampania wyborcza. Zabroniona jest na terenie urzędów administracji rządowej lub samorządowej oraz sądów, a także zakładów pracy – w sposób i w formach zakłócających ich normalne funkcjonowanie, na terenie jednostek wojskowych i na terenie szkół – wobec uczniów. Nielegalne jest też agitowanie w lokalu wyborczym lub na terenie budynku, w którym lokal ten się znajduje.

Zabronione jest nie tylko rozdawanie reklam i ulotek wyborczych czy rozwieszanie plakatów. Kandydaci na prezydenta oraz członkowie ich sztabów wyborczych nie mogą też wygłaszać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10144

Wydanie: 10144

Spis treści
Zamów abonament