Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skąd się wzięły określenia miejscowości

19 maja 2015 | Administracja

Nazewnictwo polskich miast, wiosek, dzielnic i rejonów kryje w sobie nie tylko historię czy legendy związane z danym miejscem. Odnosi się także do ich dawnego położenia czy zapomnianych już znaczeń słów.

Zasady

Nazewnictwo polskich miast, wiosek, dzielnic i rejonów kryje w sobie nie tylko historię czy legendy związane z danym miejscem. Odnosi się także do ich dawnego położenia czy zapomnianych już znaczeń słów.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że termin, którym określimy miasto (miasteczko, wioskę, dzielnicę), to sprawa wagi państwowej. Tymczasem nad prawidłowością brzmienia i pisowni takich nazw czuwa w naszym kraju Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych, organ opiniodawczy i doradczy ministra właściwego ds. administracji publicznej. Tryb nadawania nazw urzędowych reguluje ustawa z 29 sierpnia 2003 r. o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych (DzU nr 166, poz. 1612 ze zm.). Prowadzony jest Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych.

Nazwy kryjące cechy miejsca...

Takie określenia często nawiązują do dawnego ukształtowania terenu, sąsiedztwa np. rzeki czy typowej na danym obszarze fauny lub flory. Oto kilka przykładów:

Żoliborz – nazwa tej dzielnicy, przyłączonej do Warszawy w 1916 r. w ramach słynnego rozszerzenia jej granic, wywodzi się z francuskiego wyrażenia joli bord, co znaczy piękny brzeg (Wisły).

Bielany – w Warszawie, ale także w Krakowie; tym wyrazem określano ludzi mieszkających nad mokradłami (dawniej: nad bielą). Warto przy tej okazji wspomnieć o Biłgoraju – nazwa tego miasta na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10144

Wydanie: 10144

Spis treści
Zamów abonament