„Polskie” geny raka piersi
prof. Cezary Cybulski | Mutacja genu powodującego agresywną postać nowotworu występuje u 50 tys. Polek.
Dwie mutacje genu PALB2, często występujące w polskiej populacji, sprawiają, że ryzyko zachorowania na raka piersi rośnie pięciokrotnie. Polscy naukowcy odkryli, że zmiany w tym genie wywołują wyjątkowo agresywną chorobę. Ponad połowa pacjentek z mutacją PALB2 zmarła w ciągu dziesięciu lat od diagnozy.
Informacje o odkryciu podały najbardziej prestiżowe pisma naukowe. Głównym autorem publikacji jest pracujący w Zakładzie Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie prof. Cezary Cybulski.
To druga w ciągu zaledwie miesiąca głośna publikacja naukowca pracującego w zespole prof. Jana Lubińskiego. W kwietniu badacze opisali odkrycie mutacji genu RECQL przyczyniającego się do podwyższenia ryzyka zachorowania na raka piersi.
Rz: Jak wpadliście na związek tego genu z rakiem piersi?
prof. Cezary Cybulski: Gen PALB2 powiązano z ryzykiem raka piersi już w 2007 roku. My wykryliśmy mutacje tego genu u Polek za pomocą sekwencjonowania nowej generacji. Dzięki badaniu ok. 12,5 tys. Polek z rakiem piersi oraz 5 tys. zdrowych kobiet ustaliliśmy, że u nas dominują dwie mutacje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta