Instruktaż konieczny tylko po przerwie we współpracy
Pracodawca użytkownik nie musi na nowo szkolić z zakresu BHP pracownika tymczasowego, który zmienił agencję pracy, jeśli ponownie zatrudni go na tym samym stanowisku bezpośrednio po rozwiązaniu poprzedniej umowy.
Karol Lankamer
Tak uznało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej 20 maja 2015 r. w odpowiedzi na pytanie posła >patrz ramka.
Pracodawcy użytkownikowi korzystanie z pracy tymczasowej rozwiązuje problemy kadrowe, gdy realizuje duże zamówienia, projekty lub musi zapewnić dodatkową obsadę w szczycie sezonu. Korzyścią dla niego jest to, że większość formalności związanych z zatrudnieniem spoczywa na agencji pracy tymczasowej (APT), która jest pracodawcą dla tzw. czasownika. Przedsiębiorcy korzystającemu z pracy tymczasowej pozostaje jedynie dostarczenie pracownikowi odzieży i obuwia roboczego, środków ochrony indywidualnej, zapewnienie posiłków i napojów profilaktycznych, przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego i zapoznanie podwładnego z jej wynikami, ustalenie okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz zapewnienie szkoleń z zakresu BHP, czyli wstępnych i okresowych. Tak wynika z art. 9 ust. 2a ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (DzU nr 166, poz. 1608, ze zm., dalej: ustawa). Przeszkolenie wstępne jest wymagane u każdego nowo zatrudnionego oraz w razie zmiany stanowiska pracy, czyli przy zmianie katalogu związanych z nią zagrożeń.
Na czym polega problem
Konieczność przeprowadzenia wstępnego szkolenia BHP wynika z tego, że do wykonywania pracy nie wolno dopuścić podwładnego, który nie zna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta