Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każda zapomoga dla podwładnego wolna od podatku

16 lipca 2015 | Praca i ZUS | Robert Jasiński
Robert Jasiński
źródło: materiały prasowe
Robert Jasiński

Wniosek pracownika o finansowe wsparcie z funduszu socjalnego na pokrycie kosztów napraw po burzy lub gradobiciu to czasem za mało, żeby przyznaną pomoc objąć ulgą podatkową. 
Trzeba jeszcze sprawdzić, czy to skutek zdarzenia losowego, czy może wynik niedbalstwa zatrudnionego.

Dodatkowo przekroczenie kwoty 2280 zł rocznie oznacza naliczenie podatku i jego odprowadzenie. Pracodawca musi mieć kompletną dokumentację, która w razie kontroli będzie dowodem, że postąpił słusznie i prawidłowo, zwalniając świadczenia dla podwładnego z opodatkowania.

Jaka definicja

Pracodawcy gospodarujący zakładowym funduszem świadczeń socjalnych w tworzonych regulaminach jako formę pomocy bezzwrotnej ustanawiają zapomogi wypłacane w związku z sytuacjami losowymi, chorobami oraz sytuacją materialną rodziny. Część z nich jest wolna od podatku >patrz ramka, ale niekiedy firmy błędnie kwalifikują te świadczenia.

W pojęciu „zapomoga" mieści się pomoc finansowa bądź rzeczowa udzielana bezzwrotnie osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej lub losowej. Aby ją przyznać, trzeba zbadać aktualną sytuację osoby ubiegającej się o nią. Zakres wypłacanego świadczenia z bezzwrotnej pomocy dla uprawnionych do korzystania z funduszu ustala regulamin funduszu świadczeń socjalnych. Do jego tworzenia pracodawcę obliguje ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 2015 r., poz. 111). Jej art. 2 w zakresie działalności socjalnej umieszcza udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej. W praktyce pracownicy mogą skorzystać z czterech rodzajów zapomóg:

- związanych z ciężką sytuacją materialną, potocznie zwanych zapomogami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10193

Wydanie: 10193

Spis treści
Zamów abonament