Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy trzeba się rozejść

16 lipca 2015 | Praca i ZUS | Patrycja Zawirska
dr Patrycja
 Zawirska
źródło: materiały prasowe
dr Patrycja
 Zawirska

Rozmowie z podwładnym w sprawie rozwiązania umowy zwykle towarzyszą duże emocje. Szef uniknie wpadek, jeśli przygotuje się na każdą okoliczność i ma gotowych kilka możliwych propozycji.

Spotkanie w celu wręczenia wypowiedzenia wywołuje złe skojarzenia. U pracodawcy szczególne obawy budzi reakcja zwalnianego oraz ewentualne prawne konsekwencje nieprawidłowości podczas spotkania. Jednak starannie przygotowane dokumenty oraz przemyślany przebieg rozmowy z zatrudnionym pozwolą uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Po pierwsze: robota papierkowa

Wszystkie dokumenty, które mogą być potrzebne podczas spotkania, powinny być gotowe i sprawdzone, zanim się ono rozpocznie. W trakcie negocjacji z podwładnym nie będzie czasu na wyliczanie odprawy, korektę literówek czy pisanie „na kolanie" porozumienia rozwiązującego. Co do zasady szef powinien zadbać o to, aby na spotkaniu miał dokument wypowiedzenia, porozumienie rozwiązujące oraz – co już staje się standardem – pismo dotyczące wykorzystania urlopu wypoczynkowego i zwolnienia podwładnego z obowiązku świadczenia pracy podczas okresu wypowiedzenia.

Jeżeli przełożony stający twarzą w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10193

Wydanie: 10193

Spis treści
Zamów abonament