Kiedy odliczyć VAT z duplikatu faktury
Gdy dokument sprzedaży uległ zniszczeniu lub zaginął, przedsiębiorca ma prawo wystąpić o jego ponowne wystawienie. Termin rozliczenia wykazanego w nim podatku zależy od tego, kiedy pierwotny egzemplarz został utracony.
27 kwietnia 2015 r. opłaciłem domenę internetową na podstawie faktury pro forma. Faktury nie otrzymałem, więc pod koniec maja wystąpiłem o duplikat faktury. Duplikat – wystawiony 9 czerwca 2015 r. – otrzymałem 12 czerwca 2015 r. Wynika z niego, że faktura pierwotna została wystawiona 29 kwietnia 2015 r. Czy mogę z tego duplikatu odliczyć VAT? Jeżeli tak, to kiedy mogę to zrobić? Czy konieczna jest korekta deklaracji VAT-7 za kwiecień 2015 r.? – pyta czytelnik.
Duplikatem jest faktura wystawiona ponownie w przypadkach, gdy pierwotnie wystawiona faktura ulegnie zniszczeniu lub zaginie (zob. art. 106l ust. 1 ustawy o VAT). Duplikat faktury ma taką samą moc jak faktura, która została pierwotnie wystawiona. Jak wyjaśniła Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 5 czerwca 2012 r. (IBPP3/443-225/12/KG), „duplikat jest ponownie wystawioną na wniosek nabywcy fakturą, zawierającą dane zawarte w kopii faktury, której oryginał uległ zniszczeniu albo zaginął, opatrzoną wyrazem «duplikat». Duplikat faktury jak i faktury korygującej, ma moc prawną równą fakturze pierwotnej, dokumentuje w ten sam sposób to samo zdarzenie gospodarcze, co faktura pierwotna i stanowi na równi z nią podstawę do odliczenia podatku naliczonego"....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta