Zdemontowana zabudowa kuchni nie spełnia swojej funkcji
Jeśli o walorach użytkowych zabudowy meblowej decyduje trwałe połączenie wykonanych na zlecenie części zabudowy z elementami konstrukcyjnymi budynku w sposób uniemożliwiający jej przesunięcie, to taka usługa jest opodatkowana preferencyjną stawką VAT.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 2 lipca 2015 r. (I SA/Sz 1536/14).
Stan faktyczny
Spółka realizuje na rzecz klientów detalicznych świadczenia kompleksowe polegające na zaprojektowaniu i dopasowaniu oraz montażu elementów meblowych w sposób tworzący wraz z elementami konstrukcyjnymi budynku mieszkalnego trwałą zabudowę meblową kuchni. Swoje usługi podatniczka wykonuje w obiektach budowlanych zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Spółka podkreśliła, że taka trwała zabudowa może funkcjonować i spełniać swą rolę jedynie w konkretnym lokalu. Demontaż mebli wykonanych pod indywidualną zabudowę i ponowny ich montaż bez uszkodzeń jest praktycznie niemożliwy. Nie ma dwóch idealnie takich samych pomieszczeń, które posiadałyby taki sam układ przyłączy, wysokość, kąty, nierówności ścian, podłóg, itp.
Spółka zapytała, czy świadczone przez nią usługi są objęte obniżoną stawką VAT. Odwołała się przy tym do uchwały NSA z 24 czerwca 2013 r. (I FPS 2/13), zgodnie z którą świadczone usługi kompleksowo związane z montażem szafek i mebli kuchennych do zabudowy stałej na rzecz klientów detalicznych wykonywane w obiektach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta