Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatek zapłaci nabywca udziałów

16 lipca 2015 | Dobra Firma | Ewelina Błądek

Czy zbycie udziałów polskiej spółki z o. o. wiąże się 
z obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych? Odpowiedzi na to pytanie poszukują często jej udziałowcy, podczas gdy zagadnieniem tym powinni być zainteresowani przede wszystkim nabywcy.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowaniu tym podatkiem podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Czynności cywilnoprawne, w tym umowy sprzedaży, podlegają opodatkowaniu, jeżeli ich przedmiotem są:

1. rzeczy znajdujące się na terytorium Polski lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium kraju;

2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium kraju (art. 1 ust. 4 ustawy o PCC).

Analiza przepisów prowadzi do wniosku, że konkretna umowa sprzedaży podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawsze, gdy w chwili jej zawarcia przedmiot tej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10193

Wydanie: 10193

Spis treści
Zamów abonament