Bierny pracodawca zapłaci poniżanemu za krzywdę
Jeśli zatrudniający wykaże się dostateczną ilością podjętych działań antymobbingowych, nie odpowie za szykanowanie i nękanie pracownika. Za mobbing obciążony może być wtedy jedynie jego bezpośredni sprawca.
Mobbing jest też określany jako szczególna postać naruszenia dóbr osobistych. Definicję mobbingu wskazuje art. 943 § 2 k.p. >patrz ramka, ale jest ona dość ogólna i otwarta. Dlatego w praktyce pojawiają się wątpliwości, jakie zachowania zakwalifikować do tego zjawiska.
Mobbing może się wyrażać w ciągłym przerywaniu wypowiedzi, reagowaniu krzykiem, ciągłym krytykowaniu i upominaniu pracownika, upokarzaniu, stosowaniu pogróżek, unikaniu rozmów, niedopuszczaniu do głosu, ośmieszaniu, ograniczeniu możliwości wyrażania własnego zdania, nieformalnym wprowadzeniu zakazu rozmów z nękanym, uniemożliwieniu komunikacji z innymi, a także powierzaniu prac poniżej kwalifikacji i uwłaczających, odsunięciu od odpowiedzialnych i złożonych zadań, zarzucaniu pracą lub niedawaniu żadnych zadań bądź ich odbieraniu itp. Tak wyjaśniał to Sąd Apelacyjny we Wrocławiu w wyroku z 27 września 2012 r. (III APa 27/12).
Dopuszczalne zadośćuczynienie
Jeżeli wskutek mobbingu pracownik doznał rozstroju zdrowia, może dochodzić od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta