Czyny czasem zastąpią ustalenia na piśmie
Jeśli szef nie sprzeciwia się temu, że pracownik po ustaniu zatrudnienia na czas określony dalej przychodzi do firmy i świadczy dotychczasowe obowiązki, w sposób dorozumiany zawiera z nim nową umowę.
Co do zasady oświadczenie woli może zostać złożone przez każde zachowanie, pod warunkiem że osoba je składająca ujawni swój zamiar w sposób dostateczny (art. 60 kodeksu cywilnego). Wyjątkiem od tej zasady są przepisy narzucające przestrzeganie określonej formy (pisemnej, aktu notarialnego itd.) pod rygorem nieważności lub pod rygorem niewywołania określonych skutków prawnych. Konieczność zachowania odpowiedniej formy dotyczy też wielu czynności z zakresu prawa pracy.
Angaż bez pisma
Zgodnie z art. 29 § 2 k.p. umowę o pracę zawiera się na piśmie. Dyspozycja zawarta w tym przepisie ma charakter ogólny i dotyczy wszystkich umów, bez względu na rodzaj i czas ich trwania. Zastrzeżona forma pisemna nie przewiduje jednak rygoru nieważności. W związku z tym prawnie skuteczna jest również umowa zawarta w sposób dorozumiany.
Za przykład może nam posłużyć jedna ze spraw rozstrzyganych ostatnio przez warszawski sąd pracy. Budowlaniec przyprowadził kolegę, który zaczął świadczyć z nim pracę. Kierownik budowy, pracownik spółki uprawniony także do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy, nie tylko zauważył nową osobę, ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta