Pozorna kasacja posady nie usprawiedliwi zwolnienia
Sąd ma prawo badać, jakie były rzeczywiste przyczyny zwolnienia pracownika, w szczególności oceniać, czy pod pozorem likwidacji jego stanowiska nie kryła się inna motywacja pracodawcy.
To teza wyroku Sądu Najwyższego z 4 marca 2015 r. (I PK 183/14). Zapadł on we względnie klasycznych okolicznościach. Sąd rejonowy wydał wyrok na korzyść jednej ze stron, zaś sąd okręgowy orzekł, przesuwając wahadło sprawiedliwości w zupełnie przeciwną stronę.
O co chodziło
W uproszczeniu stan faktyczny był taki, że pracownica działu handlowego dużej firmy kosmetyczno-farmaceutycznej udała się najpierw na urlop macierzyński, a potem na wychowawczy.
Po urlopie wychowawczym kobieta sensownie zadbała o swoją pozycję zawodową, występując do pracodawcy z wnioskiem o obniżenie wymiaru etatu do 7/8 na podstawie art. 1867 kodeksu pracy.
Na marginesie: takie ułamki zawsze budzą wątpliwość, czy spełniają wyobrażenia ustawodawcy o tym, czemu to rozwiązanie miało służyć. To korzystne rozwiązanie dla kobiet...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta