Związek musi znać zmodyfikowaną pensję członka
Jeśli pracodawca przekazuje organizacji związkowej reprezentującej pracownika dane o wynagrodzeniu, jakie zamierza mu zaproponować w wypowiedzeniu zmieniającym, nie narusza tym jego prywatności ani danych osobowych.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 24 października 2012 r. (I PK 151/12).
Pracownikowi wręczono wypowiedzenie warunków pracy i płacy. W pisemnej konsultacji zamiaru ich wypowiedzenia z organizacjami związkowymi w trybie art. 38 w zw. z art. 42 § 1 k.p. pracownicy zostali wymienieni zbiorczo, a przyczynę i przedmiot planowanej zmiany określono ogólnie. Nowe warunki płacowe miały polegać na likwidacji dodatków funkcyjnych związanych z pełnieniem obecnych funkcji oraz zmianie „pozostałych składników wynagrodzenia adekwatnej do zasad określonych w regulaminie wynagradzania".
W ocenie sądu I instancji pracodawca naruszył art. 38 k.p. Sens konsultacji z organizacją związkową jest zachowany tylko po przedstawieniu informacji, jeśli pogorszą się warunki płacy i pracy etatowca. W apelacji szef zarzucił, że podanie danych o wynagrodzeniu bez zgody pracownika (a takiej on nie udzielił) wykraczałoby poza uprawnienia pracodawcy i związku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta