W harmonogramie dla zastępcy nie ma nic pewnego
Umowa z zastępującym nieobecnego pracownika może się rozwiązać w każdym momencie. Trzeba wtedy odpowiednio rozliczyć jego czas pracy oraz wymiar urlopu. W razie nadplanowo wykorzystanego wypoczynku szef nie ma żadnych roszczeń.
Latem zatrudnienie pracowników na zastępstwo podyktowane jest najczęściej urlopami innych podwładnych. To oczywiście niejedyny powód podpisywania takich umów. Nadal te osoby zastępują nieobecnych z powodu urlopów macierzyńskich, wychowawczych czy długich zwolnień lekarskich lub urlopów bezpłatnych. Bez względu jednak na rolę, jaką mają pełnić zastępujący, wiążą się z tym pewne praktyczne trudności przy zatrudniania takich pracowników. Najczęściej dotyczą one czasu pracy oraz urlopów wypoczynkowych.
Jaki system dla zastępcy...
Pracownik angażowany na zastępstwo niejako wskakuje w system czasu pracy, w którym zatrudniony jest zastępowany pracownik. Jego praca musi być zatem planowana zgodnie z zasadami systemu czasu pracy zastępowanej osoby.
Przykład
Pracownik działu marketingu zaangażowany w zadaniowym systemie czasu pracy złożył pracodawcy wniosek o urlop wypoczynkowy, który miałby przypadać w sierpniu. Ponieważ w tym czasie firma przygotowuje promocję nowego produktu, szef na okres urlopu pracownika marketingu musi zatrudnić kogoś, kto by go zastąpił. Aby jednak mieć większą kontrolę nad zastępującym, postanowił, że ma on pracować od poniedziałku do piątku od 8 do 16, czyli w sztywnych godzinach działania biura. To niedopuszczalna decyzja pracodawcy. Zastępujący zatrudniony jest bowiem w takim samym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta