Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z odpisu nie zwalnia żaden rodzaj urlopu

13 sierpnia 2015 | Praca i ZUS | Agata Lankamer-Prasołek

W przeciętnej liczbie pracowników ustalanej do celów naliczenia odpisu na fundusz socjalny uwzględnia się również osoby przebywające na urlopie rodzicielskim i bezpłatnym.

Agata Lankamer-Prasołek

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zaspokajanie – w miarę posiadanych środków – socjalnych potrzeb pracowników (art. 94 pkt 8 k.p.). W praktyce firmy najczęściej go realizują, tworząc zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Przymus tylko w budżecie

Taki obowiązek spoczywa na wszystkich pracodawcach prowadzących działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, bez względu na liczbę zatrudnionych. Ciąży on też na pracodawcach ze sfery prywatnej w roku, w którym zatrudniają – według stanu na 1 stycznia – co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełny etat (art. 3 ust. 1 i 2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 111; dalej ustawa o zfśs). Przy mniejszej liczbie zatrudnionych pracodawca może wybrać między tworzeniem funduszu a wypłatą świadczeń urlopowych.

Wszyscy pracodawcy – poza budżetówką – mogą jednak pod pewnymi warunkami zwolnić się zarówno z obowiązku utworzenia funduszu, jak i wypłacania świadczenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10217

Wydanie: 10217

Spis treści
Zamów abonament