Nie tylko etatowcy i emeryci mogą się zrzeszać
Związek zawodowy będzie mógł prowadzić spór zbiorowy dotyczący warunków wynagradzania zleceniobiorców, choć nie ma uprawnień do prowadzenia rokowań w tych sprawach.
To skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 2 czerwca 2015 r. (K 1/13).
Trybunał wydał go po rozpoznaniu sprawy z udziałem Sejmu i Prokuratora Generalnego co do zgodności z polską konstytucją wybranych przepisów ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 16, dalej: ustawa o zz).
W szczególności TK stwierdził, że art. 2 ust. 1 ustawy o zz jest niezgodny z konstytucją w zakresie, w jakim ogranicza wolność tworzenia i wstępowania do związków zawodowych osobom wykonującym pracę zarobkową niewymienionym w tym przepisie. W myśl art. 2 ust. 1 ustawy o zz „prawo tworzenia i wstępowania do związków zawodowych mają pracownicy bez względu na podstawę stosunku pracy, członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej, jeżeli nie są pracodawcami". W orzeczeniu TK orzekł, że ten przepis jest niezgodny z art. 59 ust. 1 w zw. z art. 12 konstytucji.
Orzeczenie Trybunału otwiera możliwość zrzeszania się w związkach zawodowych np. zleceniobiorcom czy pracownikom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta