Jak opodatkować częściowy zwrot wkładu do spółki jawnej
Środki pieniężne, które ma otrzymać wspólnik z tytułu zmniejszenia udziału kapitałowego w spółce niebędącej osobą prawną, nie mogą być kwalifikowane do przychodów z praw majątkowych.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 7 lipca 2015 r. (I SA/Gl 1122/14).
Stan faktyczny
We wniosku o interpretację podatnik wyjaśnił, że jest wspólnikiem spółki jawnej. Spółka ta powstała z przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej (SKA), która z kolei powstała z przekształcenia spółki cywilnej. Podatnik był wspólnikiem obu tych spółek. Aktywa netto spółki cywilnej w momencie przekształcenia wynosiły 4,4 mln zł. Zgodnie z zasadami ogólnymi jej zysk był opodatkowany na poziomie każdego ze wspólników.
Podatnik wskazał, że kapitał zakładowy SKA został pokryty w całości przed jej zarejestrowaniem w rejestrze przedsiębiorców w procesie przekształcenia formy prawnej i dzielił się na akcje imienne. Wnioskodawca podkreślił, że akcje zostały objęte przez niego oraz drugiego wspólnika po połowie. Następnie udział każdego ze wspólników w majątku SKA jako kolejnej spółki przekształcanej pokrył wkłady wspólników do spółki jawnej. Teraz podatnik rozważa obniżenie wartości wkładu w spółce jawnej i wypłatę części środków lub wystąpienie z niej i wypłatę środków w kwocie równej wartości opodatkowanych uprzednio zysków. Kwoty te będą pochodzić z majątku, który został opodatkowany na etapie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta