Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czasem trudno zrobić krok wstecz

13 sierpnia 2015 | Praca i ZUS | Sebastian Kryczka

Kodeks pracy nie przewiduje cofnięcia wymówienia angażu. Nie oznacza to jednak, że nigdy nie można skorygować zbyt pochopnej decyzji o rozstaniu. Zdarza się, że jest to jednak niemożliwe.

Przy cofnięciu wypowiedzenia umowy o pracę należy odwołać się do przepisów kodeksu cywilnego dotyczących oświadczeń woli, na co pozwala art. 300 kodeksu pracy.

Brak przepisów

Zarówno pracownik, jak i pracodawca mają prawo wymówić umowę. Aby to uczynić, należy w formie pisemnej złożyć oświadczenie, z którego wynika zamiar rozwiązania angażu.

Trzeba jednak mieć świadomość, że gdy wypowiedzenie zostanie złożone z pominięciem formy pisemnej, też będzie skuteczne. Niezachowanie pisemnej formy spowoduje, że umowa i tak ulegnie rozwiązaniu, choć przed sądem można dochodzić uznania, że została rozwiązana z naruszeniem procedury.

Odwrotnej sytuacji, czyli cofnięcia wypowiedzenia, przepisy prawa pracy nie regulują. Może to sugerować, że gdy wypowiedzenie już raz zostanie złożone, to nic nie można z tym zrobić. Jednak kodeks pracy nie określa wielu zagadnień – w tym dotyczących czynności prawnych i oświadczeń woli. Artykuł 300 k.p. zezwala na odpowiednie stosowanie przepisów kodeksu cywilnego – w tym takich, które umożliwiają cofanie złożonych wcześniej oświadczeń woli. Zgodnie z nim w sprawach nieuregulowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.

Zarówno wypowiedzenie umowy, jak i cofnięcie tej czynności opiera się na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10217

Wydanie: 10217

Spis treści
Zamów abonament