Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zewidencjonować VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia

13 sierpnia 2015 | Dobra Firma | Marcin Szymankiewicz

Jeżeli przedsiębiorca jest zwolniony od podatku od towarów i usług i kupił w innym kraju UE towary handlowe, to zawarty w ich cenie VAT jest dla niego kosztem uzyskania przychodów. Ujmuje się go w kolumnie 13 (pozostałe wydatki) pkpir.

Rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej – wysyłkowa sprzedaż detaliczna artykułów odzieżowych na terenie Polski. Stosuję ogólne zasady opodatkowania PIT tej działalności, tj. skalę podatkową. Dokumenty księgowe ewidencjonuję w podatkowej księdze przychodów i rozchodów prowadzonej metodą kasową. Będące przedmiotem sprzedaży towary handlowe nabywam w innych państwach UE. W zakresie VAT korzystam ze zwolnienia podmiotowego, jednak z uwagi na to, że wartość wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów (WNT) przekroczyła próg 50 000 zł, od paru tygodni rozliczam VAT z tytułu WNT w deklaracji VAT-8. Z uwagi na zwolnienie z VAT podatek należny z tytułu WNT nie przekształca się u mnie w podatek naliczony. Czy prawidłowo podatek od WNT zaliczam bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów w dacie jego zapłaty i ujmuję w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako pozostałe wydatki? – pyta czytelnik.

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT). Aby zatem wydatek poniesiony przez podatnika był dla niego kosztem uzyskania przychodu, musi spełniać następujące warunki:

- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10217

Wydanie: 10217

Spis treści
Zamów abonament