Zmiany przepisów, projekty, orzecznictwo
Zasady zawierania umów na czas określony
W pierwszym kwartale 2016 r. wejdą w życie znowelizowane przepisy kodeksu pracy dotyczące umów o pracę na czas określony (konkretna data zależy od daty ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw; nowelizacja wchodzi w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy w tym publikatorze). Najważniejsze zmiany są następujące:
1.
Maksymalny czas obowiązywania jednej umowy na czas określony to 33 miesiące. Również łączny okres zatrudnienia na podstawie kilku umów na czas określony nie będzie mógł przekraczać 33 miesięcy przy jednoczesnym ograniczeniu liczby zawartych umów do trzech. Naruszenie powyższych zasad oznaczać będzie automatyczne zatrudnienie pracownika na czas nieokreślony.
2.
Powyższe ograniczenia nie będą obowiązywać, jeżeli zawarcie umowy zaspakajać będzie rzeczywiste, okresowe zapotrzebowania na pracę i będzie niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy, a pracodawca wskaże po swojej stronie obiektywne przyczyny uzasadniające zawarcie takiej umowy. Ponadto ograniczeń nie będzie się stosować również do umów na zastępstwo i zawieranych w celu wykonania prac dorywczych lub sezonowych.
3.
Okresy wypowiedzenia umów na czas określony będą analogiczne jak przy wypowiadaniu umów na czas nieokreślony, tj.: dwa tygodnie, miesiąc oraz trzy miesiące. Nadal przy wypowiadaniu takich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta