Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć zakup zdjęć z zagranicznych portali

28 września 2015 | Podatki | Magdalena Szczepańska
Magdalena 
Szczepańska,specjalista ds. polityki podatkowej w Business Support Solution SA
źródło: materiały prasowe
Magdalena 
Szczepańska,specjalista ds. polityki podatkowej w Business Support Solution SA

Nabycie dostępu do zasobów znajdujących się na stronach internetowych kontrahentów z innego kraju 
nie wymaga pobrania podatku u źródła, jeśli firma przeznaczy je wyłącznie do swojego własnego, wewnętrznego użytku.

Podmioty, które nie mają w Polsce siedziby lub zarządu (w przypadku osób prawnych), podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, co oznacza, że płacą w Polsce podatki jedynie od przychodów osiąganych na jej terytorium (tzw. podatek u źródła).

Ustawy o podatkach dochodowych wymieniają kategorie przychodów osiąganych przez podmioty zagraniczne na terytorium Polski, od których nabywca ma obowiązek pobrać podatek u źródła. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT (i odpowiednio art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT) podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Polski przez podatników niebędących polskimi rezydentami przychodów m.in. z odsetek, z praw autorskich >patrz ramka lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, oraz za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how) ustala się w wysokości 20 proc. przychodów.

Należności z tytułu nabycia prawa do wykorzystania zdjęć lub grafik stanowią rodzaj przychodu nierezydenta, od którego w Polsce – co do zasady – powinna zostać pobrana danina. Regulację dotyczącą opodatkowania podatkiem u źródła stosuje się jednak z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (dalej: UPO),...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10255

Wydanie: 10255

Spis treści
Zamów abonament