Polska spółka wynajmie urządzenie i zapłaci podatek u źródła
Wagony kolejowe jako środki transportu mieszczą się w definicji urządzenia przemysłowego. Tym samym polska spółka, która uiści kontrahentowi z Czech opłatę za ich użytkowanie, będzie musiała odprowadzić z tego tytułu daninę.
Grzegorz Wachołek
Czy w przypadku wynajmu przez polski podmiot świadczący usługi transportowe wagonów kolejowych z zagranicy konieczne jest pobranie przez płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych (tzw. podatku u źródła)? Chodzi o wynajem wagonów od czeskiej firmy – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 (tj. nieposiadających siedziby/zarządu na terytorium Polski), przychodów z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how) (...) – ustala się w wysokości 20 proc. przychodów. Stosownie natomiast do art. 21 ust. 2 ustawy o CIT, należy przy tym uwzględnić umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
Konieczne jest wyjaśnienie pojęć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta