Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Planowanie przestrzenne wymaga zmian

28 września 2015 | Prawo | Maciej J. Nowak
Maciej J. Nowak
źródło: materiały prasowe
Maciej J. Nowak

Uporządkowanie systemu zarządzania przestrzenią 
nie jest zadaniem łatwym, 
ale koniecznym. 
Dlatego powinno się stać przedmiotem debaty publicznej – uważa ekspert.

W trwającej właśnie kampanii wyborczej często powraca pytanie, czy Polska jest w ruinie, czy też w budowie. Niezależnie od udzielanej odpowiedzi, wszyscy z pewnością się zgodzą, że przed nami jeszcze wiele ważnych inwestycji do zrealizowania. Między innymi z tego względu – potrzeby sprawnej ich realizacji – bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na istotne zagadnienie: planowanie przestrzenne. Wymaga ono bowiem kompleksowych zmian. I również ten wątek powinien być zauważony przez kandydatów do parlamentu oraz w programach partii politycznych.

Nie można powiedzieć, że nic się w tym zakresie nie dzieje. Do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadzono w szerszym stopniu obszary funkcjonalne. Uproszczono też realizację części inwestycji (np. niektórych domów mieszkalnych), co również znajduje znaczące przełożenie na wymiar przestrzenny. Ponadto – co jest chyba w ostatnim czasie najbardziej istotną zmianą – wprowadzono nowe instrumenty w ramach tzw. ustawy krajobrazowej. Na ich podstawie organy gminy mogą bardziej rygorystycznie określać zasady sytuowania w danych miejscach szyldów czy tablic reklamowych i, co ważne, skutecznie te przepisy egzekwować.

W ostatnich zmianach prawnych można więc zauważyć różne tendencje: od swoistego odbiurokratyzowania niektórych działań do porządkowania innych sfer (i wiążących się z tym nowych obowiązków dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10255

Wydanie: 10255

Spis treści
Zamów abonament