Czas wstecznych reform
Wydaje się, że Europa utraciła optymistyczną perspektywę wzrostu bogactwa i poprawy jakości życia.
ANDRZEJ K. KOŹMIŃSKI
Kilka lat temu, jadąc taksówką przez Paryż, natknąłem się na wielką i hałaśliwą demonstrację bardzo młodych ludzi. Taksówkarz wyjaśnił mi, że to demonstracja licealistów przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego. Przyznam, że zbaraniałem. Po chwili refleksji uświadomiłem sobie jednak, ze ta demonstracja dobrze symbolizuje stan świadomości i emocje wielu europejskich społeczeństw.
Jeremy Corbyn, brytyjski polityk pierwszej ligi, który właśnie objął przywództwo Partii Pracy, domaga się renacjonalizacji kolei i całej infrastruktury, zwiększenia wydatków socjalnych, likwidacji opłat za studia i wprowadzenia w ich miejsce systemu stypendiów. Przede wszystkim jednak Corbyn żąda ograniczenia wzrostu sektora prywatnego za pomocą podatków i rozbudowy sektora publicznego. Francuski Front Narodowy pod kierownictwem Marine Le Pen nawołuje do odejścia od europejskich zasad swobodnego przepływu dóbr, usług, kapitału i pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta