Audyt pod nadzorem
Wymuszone przez dyrektywę Unii Europejskiej nowe standardy sprawozdawczości zaostrzają wymogi audytu spółek – pisze prezes zarządu PKF Consult.
EWA JAKUBCZYK-CAŁY
Założenia do implementacji dyrektywy 2014/56/UE zmieniającej dyrektywę 2006/43/UE w sprawie ustawowych badań rocznych sprawozdań finansowych oraz skonsolidowanych sprawozdań finansowych wprowadzają m.in. zmiany definicji jednostek zainteresowania publicznego. Zmiany będą miały też istotne skutki w zakresie modelu nadzoru nad tymi jednostkami oraz ich sprawozdawczością. Zwiększa się zakres obowiązków i wymagań wobec osób odpowiedzialnych za realizację zadań ustawowych, członków zarządu, rad nadzorczych, członków komitetów audytu i oczywiście biegłych rewidentów. Sankcje za uchybienia – przewidziane są wysokie, w tym pieniężne – do wysokości 4 mln dla osób fizycznych i 10 proc. obrotów dla osób prawnych.
Kto może zapłacić
Warto więc wiedzieć, komu i za co mogą być nałożone kary. Założenia do implementacji dyrektywy wprowadzają trzy kategorie jednostek o zróżnicowanych modelach sprawowania nad nimi nadzoru. Pierwsza kategoria to jednostki zainteresowania publicznego (JZP). Do tej kategorii będą zaliczani emitenci papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym UE, objęci obowiązkiem badania, w tym jednostki samorządu terytorialnego, emitujące papiery wartościowe na rynku regulowanym, banki krajowe, oddziały instytucji kredytowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta