Transport międzynarodowy z pełnym zwolnieniem
Jeżeli wynajem wagonów będzie można uznać za transport międzynarodowy w rozumieniu czeskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, to krajowa spółka nie musi w ogóle odprowadzać podatku u źródła.
Analizując zagadnienie podatku u źródła od urządzenia wynajętego w Czechach, trzeba także wskazać na ewentualną możliwość zastosowania zwolnienia z opodatkowania w Polsce dla należności z tego tytułu. Jeżeli wynajem ten będzie można uznać za transport międzynarodowy w rozumieniu art. 8 ust. 2 CzUPO, to wówczas możliwe będzie zastosowanie pełnego zwolnienia z opodatkowania podatkiem u źródła w Polsce. Warto dodać, że inne umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska, także mogą zawierać podobne postanowienia (np. umowa z RFN). Nie wszystkie umowy odnoszą się jednak bezpośrednio do samej dzierżawy środków transportu w przepisach dotyczących transportu międzynarodowego.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 CzUPO, zyski osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie z eksploatacji w transporcie międzynarodowym statków morskich, statków żeglugi śródlądowej, statków powietrznych, pojazdów drogowych lub kolejowych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta