Obrót ziemią rolną będzie skomplikowany i mało przejrzysty
Co się zmieni za trzy miesiące w porównaniu z możliwościami kupowania gruntów rolnych dzisiaj?
Rz: 1 stycznia 2016 r. wchodzi w życie nowa ustawa o ustroju rolnym. Jakie są najważniejsze zmiany?
Andrzej Lulka: Jedną z istotnych zmian wprowadzonych w nowej ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego jest zmiana definicji rolnika indywidualnego. Począwszy od 1 stycznia 2016 r., rolnikiem indywidualnym będzie co prawda nadal podmiot, który spełnia pozostałe warunki ustawowe oraz od co najmniej pięciu lat zamieszkuje na terenie gminy, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego.
Dowodem potwierdzającym zamieszkiwanie na terenie danej gminy będzie jednak zaświadczenie o zamieszkiwaniu, a nie, jak dotychczas, o zameldowaniu na pobyt stały, a to powinno uniemożliwić Agencji Nieruchomości Rolnych niedopuszczanie do przetargu osób z danej gminy, które mieszkają w niej od wielu lat, tyle że nie miały meldunku stałego.
Warto wspomnieć, że przedmiotem umowy przenoszącej własność nieruchomości rolnej lub umowy, na mocy której nieruchomość rolna zostanie oddana do odpłatnego korzystania – przede wszystkim umowy dzierżawy – będzie mogła być wyłącznie nieruchomość wpisana do ewidencji gruntów i budynków.
Jakie zmiany budzą wątpliwości?
Najistotniejszą zmianą, ale też budzącą wiele wątpliwości, jest to, że zabronione będzie zbywanie nieruchomości rolnych prowadzące do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta