Jak ustalić przychód pracownika w związku z korzystaniem z firmowego auta
Zatrudniony, który używa służbowego samochodu także prywatnie i za to nie płaci, osiąga przysporzenie z nieodpłatnego świadczenia w związku z łączącym go z firmą stosunkiem pracy.
Spółka z o.o. posiada samochody osobowe. Dwa z nich udostępniła nieodpłatnie pracownikom. Pracownicy mogą korzystać z aut nie tylko do celów służbowych, ale także do jazd prywatnych.
Jeden z tych samochodów pracownik będzie wykorzystywał przez 14 dni w miesiącu. Drugim samochodem pracownik będzie jeździł dwa pełne miesiące. Jak rozliczyć podatek dochodowy za bezpłatne korzystanie przez pracowników z samochodów do celów prywatnych? – pyta czytelnik.
Przepisy obowiązujące od 2015 roku zmieniły zasady ustalania wartości świadczenia z tytułu wykorzystywania przez pracownika samochodu służbowego do celów prywatnych. Do końca 2014 r. wartość świadczenia ustalano na podstawie cen rynkowych za wynajem samochodów, natomiast obecnie przychód ten jest ustalany kwotowo i zależy od pojemności silnika.
Określono kwoty
Zgodnie z art. 12 ust. 2a ustawy o PIT wysokość przychodu z nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wyko- rzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych wynosi:
- 250 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm sześc.,
- 400 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm sześć.
Jeśli pracownik korzysta z samochodu przez określoną liczbę dni w miesiącu, to wysokość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta