Zdrowa starość po zdrowej młodości
Politycy, demografowie i lekarze są zgodni, że państwo musi się przygotować na starzenie społeczeństwa.
Według opracowanego na potrzeby Komisji Europejskiej i ONZ indeksu AAI, czyli Wskaźnika Aktywnego Starzenia, Polska znajduje się pod tym względem na przedostatnim miejscu w UE. Za nami jest tylko Grecja.
Wskaźnik ten łączy różne informacje o jakości życia zawodowego, rodzinnego i społecznego seniorów. – To niezwykle pomocny wskaźnik – tłumaczył prof. Asghara Zaidi z Uniwersytetu w Southampton. – Analizujemy wiele czynników, aby pokazać, w jakim miejscu w danym kraju znajdują się seniorzy. Najlepiej żyje się im w Danii, Szwecji czy Holandii – tłumaczy.
Niskie miejsce w rankingu oznacza, że sytuacja seniorów w Polsce jest tragiczna. To niepokojące tym bardziej, że już za niecałe 40 lat średnia wieku w naszym kraju będzie najwyższa w Europie. W ciągu 25 lat o 4 miliony spadnie liczba osób w wieku produkcyjnym, podwoi się liczba osób po 65. i 80. roku życia.
To oznacza, że jeśli w 2013 r. mieliśmy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta