Faktury korygujące „in plus” mogą być ujmowane na bieżąco
Gdy w chwili sprzedaży podatnik nie ma możliwości przewidzenia okoliczności skutkujących podwyższeniem ceny, faktura korygująca powinna zostać ujęta w rozliczeniu za okres, w którym powstała przyczyna jej wystawienia.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi 21 lipca 2015 r. (IPTPP3/ 4512-144/15-2/BJ).
We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej podatnik wskazał, że zasadniczym przedmiotem jego działalności jest produkcja rolnicza w zakresie trzody chlewnej. W ramach tej działalności podatnik zawarł umowę dotyczącą jej odchowu. Na mocy tej umowy podatnik kupuje partię trzody i po kilkumiesięcznym tuczeniu odsprzedaje na rzecz pośrednika. Końcowa wartość należnego mu wynagrodzenia jest uzależniona od ostatecznej ceny uzyskanej przez pośrednika przy dalszej odsprzedaży tej partii trzody do rzeźni.
Z reguły ostateczna cena sprzedaży jest wyższa od zakładanej w momencie jej sprzedaży przez podatnika. Informację o cenie końcowej, będącej podstawą do wystawienia faktury korygującej, podatnik otrzymuje dopiero w momencie odbioru trzody przez rzeźnie.
Podatnik zwrócił się do organu podatkowego o potwierdzenie jego stanowiska, że w związku z faktem, iż w momencie sprzedaży nie może on...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta