Nagrobki ograniczają inwestycję
Nie można zlokalizować budynku biurowo- -usługowego zbyt blisko cmentarza. Musi się on znajdować co najmniej 50 metrów od jego granic.
Prezydent Poznania wydał spółce z o.o. warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku usługowo-biurowego. Odwołanie od tej decyzji do samorządowego kolegium odwoławczego wniosła parafia rzymskokatolicka, na terenie której znajdowałby się budynek. Jej zdaniem będzie on stał zbyt blisko cmentarza.
W myśl § 3 ust. 1 rozporządzenia ministra gospodarki komunalnej z 25 sierpnia 1959 r. w sprawie określenia, jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednie na cmentarze, dozwolona ich odległość od jego granic wynosi 50 m. Tymczasem planowana inwestycja będzie bliżej.
Zgodnie z prawem
SKO uznało, że prezydent Poznania prawidłowo przeprowadził analizę funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu. Jego zdaniem rozporządzenie o cmentarzach, na które powołuje się parafia, reguluje jedynie warunki lokowania nowych cmentarzy w sąsiedztwie istniejących zabudowań oraz dotyczy kwestii sanitarnych. Z tych powodów nie ma zastosowania w tej sprawie. Tym samym SKO utrzymało warunki zabudowy w mocy.
Parafia wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Zarzuciła, że niewłaściwie określono strony postępowania, a mianowicie nie uznano za nie właścicieli działek położonych w bezpośrednim sąsiedztwie parceli, na której planowano inwestycję.
Decyzja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta