Klasyfikacja nie zawsze oczywista
Umowy w walucie obcej, ulepszenie używanego sprzętu przez korzystającego, łączny czynsz za grunt i budynek to przykłady zagadnień związanych z leasingiem, których rozliczanie odbiega od typowych schematów.
Jak ujmować w księgach umowę leasingu hali magazynowej i przyległego do niej placu, jeśli firma leasingowa obciąża nas jedną łączną ratą czynszu?
W przypadku umów leasingu, których przedmiotem są grunty lub budynki, a finansujący pobiera jedną opłatę leasingową, przepisy dopuszczają dwa warianty:
a) umowa leasingu może być całości klasyfikowana do umów leasingu operacyjnego, jeśli nie spełnia żadnego z warunków określonych w art. 3 ust. 4 uor.
b) umowa leasingu może być rozdzielana dla celów księgowych na leasing gruntu i leasing budynków/budowli.
Zazwyczaj leasing gruntu traktowany jest na potrzeby bilansowe jako leasing operacyjny. Wynika to najczęściej z nieokreślonego okresu użyteczności gruntów. Natomiast leasing budynków/budowli może być klasyfikowany jako leasing finansowy lub operacyjny, w zależności od postanowień umowy. Jeżeli zachodzi konieczność odrębnego księgowego ujęcia leasingu gruntu i budynków/budowli, to opłaty leasingowe rozlicza się w części dotyczącej gruntu i budynków/budowli proporcjonalnie do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta