Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najbardziej rozbrojony naród Europy

02 grudnia 2015 | Rzecz o prawie | Krzysztof Kuczyński
źródło: AFP
Krzysztof Kuczyński
źródło: materiały prasowe
Krzysztof Kuczyński

Przez ostatnie dekady Polacy nie odczuwali wzrostu zagrożenia w życiu codziennym, ale widok bezbronnych Francuzów rozstrzeliwanych grupowo w Paryżu musi niepokoić, czyniąc aktualnymi pytania o dostęp do broni – uważa adwokat.

Po II wojnie światowej Polacy dysponowali niezliczoną ilością broni palnej, co stanowiło poważny problem dla nowej władzy. Uzbrojony obywatel mógł bowiem stawiać realny opór aparatowi ucisku. Propaganda wszelkimi środkami przekonywała więc, iż Polak posiadający broń to zagrożenie, a wszelką pomoc i ochronę w walce z przestępczością zapewni państwo. Pod tymi sztandarami władza ludowa bardzo szybko rozbroiła naród. Strach przed obywatelem był na tyle silny, że nawet myśliwi musieli podejmować wyjątkowe starania, by uzyskać pozwolenie na broń inną niż zwykła dubeltówka.

Po 25 latach istnienia demokratycznej III Rzeczypospolitej Polacy nadal są jednym z najbardziej rozbrojonych narodów Europy. Statystyki są nieubłagane: w Polsce nie więcej niż jeden (tak: jeden!) obywatel na stu posiada broń, gdy we Włoszech jest ich 11, w Czechach – 16, natomiast w Niemczech, Austrii, Norwegii, Szwecji i we Francji – ponad 30. Rekordzistami są Finlandia i Szwajcaria, gdzie liczba ta przekracza 45. I nawet jeżeli te dane okażą się nieco zdezaktualizowane, nie zmieni to dysproporcji.

Powszechny dostęp Polaków do broni jako środka ochrony własnej jest obecnie w praktyce zablokowany. Ustawa wymaga bowiem wykazania przed organem policji „stałego, realnego i ponadprzeciętnego" zagrożenia danego obywatela. Spełnienie tych trzech przesłanek łącznie jest prawie niemożliwe. Wystarczy, by w ocenie policji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10310

Wydanie: 10310

Spis treści
Zamów abonament