Raty trzeba podzielić na części: kapitałową i odsetkową
Kwota na fakturze od leasingodawcy obejmuje spłatę zobowiązania z tytułu przedmiotu umowy oraz koszty finansowe. Najdokładniejszą metodą wyliczenia wartości tych elementów jest wewnętrzna stopa zwrotu.
W przypadku leasingu finansowego – podobnie jak przy umowach kredytowych – suma uiszczonych na rzecz finansującego opłat przekracza kwotę wstępnie ujętą w księgach. W związku z tym każdą ratę leasingową należy podzielić na:
a) część kapitałową – stanowiącą spłatę zobowiązania pierwotnie ujętego w księgach,
b) część odsetkową – koszty finansowe ujmowane na bieżąco w rachunku zysków i strat.
W większości przypadków firmy leasingowe wystawiają faktury miesięczne w jednej kwocie, bez podziału na część dotyczącą spłaty zobowiązania i część odsetkową. Korzystający są więc zobowiązani do podziału rat leasingowych we własnym zakresie. Głównym celem podziału rat leasingowych jest takie ich rozksięgowanie, aby uzyskać stałą okresową stopę zwrotu z niespłaconego salda zobowiązania.
Najczęściej stosowanymi metodami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta