Wypędzeni rozdają karty
Fundacja do upamiętnienia wypędzeń szuka kolejnego dyrektora, a jej rada naukowa już nie istnieje.
Deutschlandhaus to spory budynek w centrum Berlina, tuż opodal kompleksu wystawienniczego Topografia Terroru, powstałego w miejscu, gdzie w czasie II wojny światowej mieściła się m.in. centrala gestapo. Stąd już krok do słynnego pomnika Holokaustu przy Bramie Brandenburskiej sięgającego po zasypane resztki bunkra Hitlera.
To właśnie tutaj, na jednym z najważniejszych szlaków turystycznych Berlina, w przebudowywanym kosztem prawie 30 mln euro Deutschlandhaus ulokowana zostanie muzeum pamięci o wypędzeniach Niemców z Polski i innych krajów po II wojnie światowej.
Dyrektor pilnie poszukiwany
Jest kością polsko-niemieckiej niezgody od wielu lat. Okazuje się, że idea napotyka coraz to większe przeszkody w samych Niemczech. Głównie z powodów personalnych, które ujawniają jednak braki innego rodzaju. W poniedziałek kryzysem zajmowała się Rada Fundacji „Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie", powołanej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta