Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prześcignąć FinTech

02 grudnia 2015 | Ekonomia
Omar Costa
źródło: materiały prasowe
Omar Costa
Jakub Fast
źródło: materiały prasowe
Jakub Fast
Franciszek Kryt
źródło: materiały prasowe
Franciszek Kryt

Cyfrowa rewolucja może zabrać bankom od 35 do 60 procent zysków z ważnych segmentów działalności. Tradycyjne instytucje muszą działać natychmiast – piszą eksperci firmy McKinsey & Company.

Omar Costa, Jakub Fast, Franciszek Kryt

Adam jest twórcą gry RPG. Kredyt na przygotowanie wersji testowej uzyskał poprzez platformę pożyczek społecznościowych. Miał wiarygodnych znajomych na Facebooku, więc oprocentowanie było bardzo korzystne. Przygotował wersję demo i biznesplan, który przedstawił w serwisie crowdfundingowym umożliwiającym zbieranie kapitału bezpośrednio od internautów. Pomysł wypalił – gra stała się nie tylko popularna, ale i zyskowna. W grze Adama wirtualny ekwipunek i broń kupuje się za złote dukaty. Za te dukaty płaci się w bitcoinach, czyli wirtualnej walucie, dzięki której maleją koszty transakcyjne.

Mimo że Adam prowadzi prężną, globalną firmę, z usług bankowych korzysta bardzo rzadko. Woli ofertę instytucji pozabankowych, które coraz agresywniej podbierają zyski tradycyjnym bankom. FinTech, czyli firmy technologiczne z Doliny Krzemowej, które świadczą usługi finansowe, czy też dynamicznie rozwijające się lokalne start-upy, stały się postrachem bankowców.

W Polsce debata nad przyszłością banków koncentruje się obecnie na zapowiadanych przez nowe władze zmianach regulacyjnych. To oczywiście niezwykle ważna kwestia, która wymaga dyskusji i uwagi. Bankowcy nie mogą jednak tracić z oczu globalnych trendów. Ekspansja FinTechu odbywa się w takim tempie, że na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10310

Wydanie: 10310

Spis treści
Zamów abonament