Praca domowa tylko częściowo odrobiona
Andrzej Pukszto, Rūstis Kamuntavičius | Musimy ciężko pracować, licząc na zysk dopiero w przyszłości – mówią naukowcy zaangażowani w działalność Instytutu Wielkiego Księstwa Litewskiego
Rz: Co z myśli i dziedzictwa Jerzego Giedroycia warte jest podkreślenia jako wskazówka dla dzisiejszej Polski, Litwy oraz innych krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej?
Andrzej Pukszto: Jerzy Giedroyc nie wyobrażał sobie wolnej i demokratycznej Polski bez wolnych i demokratycznych sąsiadów: Litwy, Ukrainy i Białorusi. Dlatego redaktor „Kultury" dążył do współpracy między czterema spadkobiercami Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Niestety, praca domowa zadana przez Giedroycia została odrobiona tylko częściowo. Na Białorusi panują rządy dyktatorskie, Ukraina krwawo, z wielkim trudem kroczy ku demokracji. Z kolei między Polską i Litwą, po udanej integracji europejskiej, stosunki są niezwykle chłodne. A mieliśmy przecież nie tylko ściśle współpracować, ale również nieść wartości europejskie daleko na Wschód.
Rūstis Kamuntavičius: Jerzy Giedroyc zawsze kojarzyć będzie mi się z ideą wspólnej dla nas wszystkich przestrzeni byłej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Polska, Litwa, Ukraina i Białoruś muszą być razem, jeżeli chcą przetrwać i nie zniknąć z mapy w skomplikowanej sytuacji geopolitycznej naszego regionu. Pomaganie jeden drugiemu, zrozumienie, tolerancja dla różnych cech kulturowych i mentalnych są najważniejszymi aspektami tego dialogu między narodami....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta