Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Praca domowa tylko częściowo odrobiona

02 grudnia 2015 | Kraj | Jacek Cieślak
Andrzej Pukszto
źródło: materiały prasowe
Andrzej Pukszto
Rūstis Kamuntavičius
autor zdjęcia: Łukasz Kamiński
źródło: Fotorzepa
Rūstis Kamuntavičius

Andrzej Pukszto, 
Rūstis Kamuntavičius | Musimy ciężko pracować, licząc na zysk dopiero w przyszłości – mówią naukowcy zaangażowani w działalność Instytutu Wielkiego Księstwa Litewskiego

Rz: Co z myśli i dziedzictwa Jerzego Giedroycia warte jest podkreślenia jako wskazówka dla dzisiejszej Polski, Litwy oraz innych krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej?

Andrzej Pukszto: Jerzy Giedroyc nie wyobrażał sobie wolnej i demokratycznej Polski bez wolnych i demokratycznych sąsiadów: Litwy, Ukrainy i Białorusi. Dlatego redaktor „Kultury" dążył do współpracy między czterema spadkobiercami Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Niestety, praca domowa zadana przez Giedroycia została odrobiona tylko częściowo. Na Białorusi panują rządy dyktatorskie, Ukraina krwawo, z wielkim trudem kroczy ku demokracji. Z kolei między Polską i Litwą, po udanej integracji europejskiej, stosunki są niezwykle chłodne. A mieliśmy przecież nie tylko ściśle współpracować, ale również nieść wartości europejskie daleko na Wschód.

Rūstis Kamuntavičius: Jerzy Giedroyc zawsze kojarzyć będzie mi się z ideą wspólnej dla nas wszystkich przestrzeni byłej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Polska, Litwa, Ukraina i Białoruś muszą być razem, jeżeli chcą przetrwać i nie zniknąć z mapy w skomplikowanej sytuacji geopolitycznej naszego regionu. Pomaganie jeden drugiemu, zrozumienie, tolerancja dla różnych cech kulturowych i mentalnych są najważniejszymi aspektami tego dialogu między narodami....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10310

Wydanie: 10310

Spis treści
Zamów abonament