Klauzula obejścia prawa wraca
Paweł Szałamacha | Jeżeli uszczelnienie systemu podatkowego się powiedzie, to będę chciał obniżyć VAT – zapowiada minister finansów w rozmowie z Anną Cieślak–Wróblewską i Pawłem Jabłońskim.
Rz: W połowie grudnia rząd ma przedstawić swój projekt budżetu na 2016 r. Jaki planujecie deficyt?
Odpowiem dokładnie na to pytanie, gdy skierujemy ostateczny projekt budżetu do Rady Ministrów.
Ale czy będzie poniżej unijnego limitu 3 proc. PKB?
Może być równo 3 proc. bądź 3,1–3,2 proc.
Od czego to zależy?
Chociażby od tego, kiedy zostaną wprowadzone podatki sektorowe, czyli jak skuteczna będzie akcja ciężkiej artylerii skierowana przeciwko opodatkowaniu sektora bankowego i supermarketów. Teraz często się mówi, że to będzie koniec świata, zastój gospodarczy itp. Deficyt będzie zależał też od tego, jak uda się ukształtować wpływy z dywidend ze spółek Skarbu Państwa. Minister skarbu państwa nie jest entuzjastą zwiększania dywidend, bo spółki mają swoje plany inwestycyjne.
Minister energii mówił, że nie będzie dywidend w tym sektorze.
Ale o tym mówiła pani premier w exposé, więc może go przekona. Jesteśmy jedną drużyną.
Od kiedy ruszą podatki sektorowe i w jakiej postaci?
Decyzje zapadły, ale ich wykonanie jest częściowo w klubie sejmowym, częściowo w rządzie i częściowo w moim resorcie. Ponieważ zależy nam, by te podatki były...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta