Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Upadłość odosobniona na skalę europejską

02 grudnia 2015 | Dobra Firma | Aleksander Kowalski Kamil Liberadzki Marcin Liberadzki
dr Marcin 
Liberadzki, radca prawny, 
współpracownik Kancelarii Nowakowski i Wspólnicy
źródło: materiały prasowe
dr Marcin 
Liberadzki, radca prawny, 
współpracownik Kancelarii Nowakowski i Wspólnicy

Najnowsze regulacje UE przewidują restrukturyzację i (w ostateczności) uporządkowaną likwidację zagrożonych instytucji kredytowych. Polska nie wdrożyła przepisów umożliwiających taką procedurę.

Ogłoszenie upadłości Banku SK jest wydarzeniem niespotykanym w Polsce od 2000 r., kiedy to upadłość ogłosił Bank Staropolski. Porównując wysokość ówczesnych wypłat z BFG (ok. 500 mln zł) oraz prognozowaną wysokość wypłat z BFG w związku z upadłością Banku SK (ok. 3,3 mld zł), można określić to wydarzenie jako bezprecedensowe. Obciążenie BFG przewyższa w tym wypadku nawet łączne koszty związane z upadłością SKOK Wołomin i SKOK Wspólnota. Upadłość Banku SK podaje również w wątpliwość rozpowszechniony dotychczas pogląd, że polski system finansowy „suchą stopą" przeszedł przez kryzys finansowy oraz że jest dobrze nadzorowany i chroniony.

Sposób na kłopoty

Trzeba postawić pytania, czy upadłości banków i poleganie na środkach zgromadzonych w BFG to bezpieczne rozwiązanie systemowe oraz czy KNF posiada instrumenty prawne adekwatne do przeciwdziałania upadłości instytucji kredytowych. Do dziś bowiem Polska nie implementowała Dyrektywy 2014/59/UE w sprawie uporządkowanej upadłości i likwidacji banków (BRRD), mającej na celu minimalizację systemowych kosztów upadłości banku przy jednoczesnym zapewnieniu, że koszty upadłości banków będą ponoszone przez ich akcjonariuszy i wierzycieli, a nie przez podatników. 22 października Komisja Europejska skierowała z tej przyczyny skargę przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE, gdyż termin...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10310

Wydanie: 10310

Spis treści
Zamów abonament