Wyścig zbrojeń w defensywie
Resort obrony narodowej nie wyda w tym roku ponad 3 miliardów złotych z budżetu zaplanowanego na modernizację sił zbrojnych.
zbigniew lentowicz
O kłopotach z inwestycjami i zakupami mówił już w zeszłym tygodniu nowy szef MON Antoni Macierewicz. Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony ujawnił, że do połowy listopada z tegorocznej puli 8,4 mld zł tzw. wydatków majątkowych udało się poprzednikom z Platformy Obywatelskiej i PSL zamówić broń i usługi warte 60 proc zaplanowanej kwoty.
– W tym roku będziemy mieć rzeczywiście problem z wykonaniem ważnych planów modernizacji technicznej, o szczegółach nie chcę mówić, bo twarde fakty przedstawi w najbliższych dniach raport z kończonego właśnie resortowego audytu – tłumaczy Bartłomiej Misiewicz, dyrektor gabinetu ministra i rzecznik MON. Podkreśla, że kierownictwo resortu podjęło nadzwyczajne starania, by udało się jeszcze w ostatnich tygodniach tego roku dokończyć najpilniejsze transakcje.
Opozycja wyjaśnia
– Zachęcałbym moich następców w MON do skupieniu się na energiczniejszym finalizowaniu rozpoczętych przez nas przedsięwzięć – mówi Czesław Mroczek, były wiceminister obrony narodowej, obecnie poseł opozycji (PO). Przypomina, że w resorcie, w którym nadal tylko połowę zakupów robi się na podstawie umów wieloletnich, od lat w końcówce roku następuje kumulacja transakcji. To spiętrzenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta