Niewysłanie świątecznego prezentu może oznaczać prokuratorskie zarzuty
Jeżeli przedsiębiorca internetowy przyjmie zamówienie na gwiazdkowy upominek i pobierze opłatę, wiedząc, że nie będzie mógł go dostarczyć, bo skończyły się jego zapasy, śmoże zostać ukarany za oszustwo. Grozi za to nawet osiem lat więzienia.
Pierwszy piątek po Dniu Dziękczynienia w USA uznawany jest za początek sezonu zakupów przed świętami Bożego Narodzenia. By zdobyć klientów, w tym dniu sieci handlowe wprowadzają największe promocje. Tegoroczny czarny piątek – Black Friday – był rekordowy pod względem zakupów przez internet. Wydano ponad 1,7 mld dolarów. To aż o 25 proc. więcej niż w ubiegłym roku.
Również w Polsce okres przedświąteczny to czas intensywnego wzrostu w handlu elektronicznym. Z danych Izby Gospodarki Elektronicznej wynika, że zakupy przez internet robi już 55 proc. internautów, a 68 proc. regularnie odwiedza e-sklepy. Ten sposób kupowania jest wygodny i pozwala zaoszczędzić czas, jaki konsument może przeznaczyć na przygotowanie domowej, świątecznej atmosfery. Między innymi z tych względów coraz więcej polskich konsumentów wybiera tę formę przedświątecznych zakupów.
Bardzo surowe kary dla firm
Przedsiębiorcy działający w branży elektronicznej powinni dobrze przygotować się do wzmożonej pracy w przedświątecznym okresie. Złe przyjęcie zamówienia, bałagan w papierach i w konsekwencji niewysłanie zamówionego towaru może bowiem skutkować nie tylko niezadowoleniem klienta i negatywnymi komentarzami w sieci. W niektórych sytuacjach może nawet doprowadzić do odpowiedzialności karnej.
Zgodnie bowiem z art. 286 § 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta