Firmy z północy szukają hal i biur
Problemem Szczecina jest wysoki podatek od nieruchomości oraz opłaty za użytkowanie wieczyste.
– Dla Szczecina 2015 rok był przełomowy. Po raz pierwszy od dwóch lat w w tym mieście inwestorzy z Danii i Niemiec podjęli decyzję o utworzeniu trzech centrów usług wspólnych (SSC), powodując tym samym dużą aktywność na rynku biurowym – mówi Mariusz Wiśniewski, starszy dyrektor w dziale powierzchni biurowych w regionie północnym w firmie doradczej CBRE.
Podatki nie zachęcają
Eksperci tłumaczą, że cechą charakterystyczną dla branży usług dla biznesu jest m.in. szybkie zapotrzebowanie na powierzchnię biurową. Często od podjęcia decyzji o utworzeniu oddziału do przygotowania biura mija około czterech miesięcy. Przy tak prędkim procesie decyzyjnym kluczową kwestią jest dostępność powierzchni biurowej.
– Dziś w Szczecinie wskaźnik powierzchni niewynajętych wynosi około 12 proc., co przy małej skali rynku stanowi zaplecze dla zaledwie czterech, pięciu nowych inwestorów z branży SSC/BPO. Biorąc pod uwagę kolejne lata i rozwój tego sektora oraz ilość projektów w budowie, możemy się spodziewać zastoju w dostępności wolnej powierzchni – prognozuje Mariusz Wiśniewski.
Mówi, że w przyciąganiu nowych najemców oraz wsparciu inwestorów bardzo ważną rolę odgrywają władze miejskie i programy zachęt, które promują miasto w skali europejskiej. – A problemem Szczecina jest na pewno wysoki podatek od nieruchomości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta