Rozwiązanie umowy z błędem
Pracownik, aby uchylić się od skutków błędu oświadczenia woli przy rozwiązaniu stosunku pracy za porozumieniem stron, powinien złożyć w tej sprawie stosowne oświadczenie pracodawcy.
Według panującego powszechnie przekonania rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron uznaje się za prosty i bezpieczny dla pracodawcy sposób rozwiązania stosunku pracy. Kodeks pracy zawiera tylko jeden artykuł, który reguluje kwestię zasad rozwiązywania umów o pracę za porozumieniem stron – art. 30 par. 1 pkt 1 kodeksu pracy. Przepis ten stanowi, iż umowę o pracę można rozwiązać na mocy porozumienia stron. Nie budzi w tym miejscu wątpliwości, że aby czynność ta była skuteczna, wymagana jest zgoda obu stron stosunku prawnego. Z uwagi na to, że porozumienie jest dwustronną czynnością prawną, w sprawach nieuregulowanych w kodeksie pracy do porozumienia stron stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego o czynnościach prawnych, zgodnie z odesłaniem zawartym w art. 300 k.p.
Pisemne oświadczenie
W przypadku rozwiązania stosunku pracy na podstawie porozumienia stron pracownik nie ma prawa odwoływania się do sądu pracy od zawartego porozumienia. Jedynym sposobem zmiany istniejącej sytuacji jest złożenie przez pracownika na piśmie oświadczenia o uchyleniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta