Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zielone certyfikaty nie tylko w budownictwie

18 grudnia 2015 | Rynek
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe

Dla większości chwilowa moda, dla jednych marketingowy chwyt, a dla ciągle zbyt małej, ale za to dalekowzrocznej grupy bezdyskusyjny standard. Zielone, ekologiczne, energooszczędne i niezwykle restrykcyjnie certyfikowane budownictwo w krajach rozwiniętych to standard. – Liczy się nie tylko energooszczędność samych obiektów, ale także przyjazne środowisku materiały, z których powstały. Włącznie z certyfikowanym wyposażeniem biurowym – mówi Anna Vonhausen, dyrektor kreatywny SITAG Formy Siedzenia i inicjatorka nowej polskiej marki VANK, która w meblach stawia na czystość estetyczną i materiałową.

Doświadczeni inwestorzy nie mają wątpliwości - troska o środowisko jest ściśle związana z przyszłością nowoczesnego budownictwa. Nowo budowane konstrukcje architektoniczne nie tylko powstają w zgodzie z tendencjami środowiskowymi, ale także według surowych kryteriów prestiżowych certyfikatów znanych na całym świecie, takim jak LEED, BREEAM, czy DGNB. Certyfikaty nie tylko podnoszą atrakcyjność inwestycji, ale przede wszystkim, ze względu na obostrzenia prawne, są obiektywnym narzędziem oceny, czy dana inwestycja spełnia wymogi energochłonności budynków. Instytucje certyfikujące przyznające świadectwa mają odmienne kryteria. Jednak bez względu na to, czy jest to amerykański LEED, angielski BREEAM czy niemiecki DGNB, wszystkie mają podobną politykę w sprawie energooszczędności nowych budowli. Budownictwo jest bowiem jednym z priorytetowych obszarów Unii Europejskiej, który ma odpowiadać za redukcję emisji gazów cieplarnianych o około połowę do 2030 r. i około 90 proc. do roku 2050. Aby jednak tak się stało konieczne jest odnowienie 80 proc. istniejących budynków oraz dopilnowanie, aby wszystkie nowe budowle powstały w zgodzie z zaostrzonymi normami środowiskowymi.

Obecnie budynki są odpowiedzialne za zużycie ponad jednej trzeciej energii. UE chce aby do 2020 roku ta nadmierna konsumpcja została ograniczona o 20 proc. Zgodnie z dyrektywą unijną w sprawie charakterystyki energetycznej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10324

Wydanie: 10324

Spis treści
Zamów abonament